Odmrożenia w pracy- jak zapobiegać i pomagać?
Praca w niskich temperaturach, przede wszystkim na powietrzu, niesie za sobą ryzyko odmrożenia.
Dowiedz się jakie są skutki odmrożenia, jak im zapobiegać oraz jakie działania zostaną podjęte w razie ich wystąpienia. Przestrzeganie zasad BHP jest kluczowe dla ochrony zdrowia ludzi, szczególnie w zimowych miesiącach.
Odmrożenie co to jest? I jak je rozpoznać?
Odmrożenie to uszkodzenie tkanek następstwem narażenia na długotrwałe działanie niskiej temperatury. Najczęściej dotykają one jednej dłoni, rąk, stóp, nosa, uszu. Dlatego ważne jest przestrzeganie kluczowych zasad BHP dla ochrony zdrowia ludzi szczególnie w zimowych miesiącach. Objawami odmrożenie może być:
- Ból i drętwienie skóry
- Bladość, zaczerwienienie lub sinienie obszaru narażonego na działanie niskiej temperatury
- Uczucie ,,mrowienia” oraz palenia
Profilaktyka odmrożenia w miejscu pracy
Dostępne są urządzenia ochronne i podgrzewacze, powinny być stosowane szczególnie przy pracy w niskich temperaturach. Niezbędne jest przestrzeganie takich zasad jak:
- Regularne przerwy na ogrzanie się w ciepłym pomieszczeniu.
- Noszenie warstwowo ubranej odzieży, czapek, rękawic oraz odpowiedniego obuwia.
- Stosowanie ochronnych kremów na twarz i dłonie.
Odmrożenie w pracy to wypadek
Warto pamiętać, że odmrożenie w pracy może zostać uznane jako zdarzenie wypadkowe. Pogotowie wypadkowe służy pomocą w następstwach takich zdarzeń i wsparcia ramach takich działań.
Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i stosowanie środków ochronnych przeciwdziałających odmrożeniom jest dbaniem o zdrowie pracowników, które powinno być priorytetem dla każdego pracodawcy.
Dodaj komentarz