Obsunięcie ręki

niebezpieczne elementy ruchome

Niezamierzone przemieszczenie się dłoni z trzymanego materiału, poddawanego obróbce w kierunku pracujących elementów roboczych. Spowodowane siłami napierającymi na trzymany w kierunku pracujących mechanizmów sprzyja obsunięciu ręki na robocze elementy. To elementy niebezpieczne. Niebezpieczne elementy to takie, które powodują zagrożenie.
To nie zachowanie operatora sprzyja temu! Jedynie brak skutecznych zabezpieczeń. Muszą one chronić przed kontaktem kończyn z niebezpiecznymi elementami.

Zaprojektowanie bezwypadkowej maszyny to nie lada wezwanie dla inżynierów. Musi być tak skonstruowana aby nie było możliwości ominięcia zabezpieczeń ochronnych i kontynuowania pacy. Na uwagę zasługuje fakt, że niektórych prac nie można wykonać bez pominięcia osłon np. prace naprawcze, konserwacje.
Nawet najdoskonalsza konstrukcja nie wyeliminuje niebezpieczeństwa. Jeżeli będziemy używali jej niezgodnie z przeznaczeniem. Nie stosowaniem się do zaleceń producenta. Należy przyjąć, że błędne posługiwanie się maszyną jest siłą sprawczą nieszczęść.

Brak zabezpieczeń stanowi niebezpieczeństwo.
Zagrożenia mogące ujawnić się to przede wszystkim zagrożenia urazowe takie jak swobodny dostęp do nieosłoniętych elementów części ruchomych. Znaczenia nie ma wielkość obracających elementów. Prędkość obracanych części również jest bez znaczenia. Nawet bardzo małe i bardzo wolno przemieszczające się.

Przyczyny kontaktu dłoni z elementami niebezpiecznymi:
1.Obsunięcie kończyny z przedmiotu obrabianego na pracujące elementy. Spowodowane oporem stawianym przez obrabiany przedmiot. Również niewygodnie trzymanym surowcem np. małym i nieporęcznym.

2.Manipulacja rękami w strefie niebezpiecznej (niezabezpieczonych wirujących, obracających, przemieszczających elementów). Najczęściej w celu usuwanie nadmiaru obrabianego materiału z miejsc pracujących elementów noży, wierteł, tarcz, wałów. Innych mechanizmów.

3.Czynności konserwacyjne podczas ruchu mechanizmów.

3.Niekontrolowany odrzut materiału. Tak może zachować się surowiec w przypadku braku zabezpieczeń. Musi być stałe zabezpieczenie.

Następstwa kontaktu z ruchomymi elementami:
-amputacja, -ścięcia,
-zmiażdżenia,
-skaleczenia,
-otarcia.
Brak skutecznych zabezpieczeń powoduje cierpienie fizyczne i moralne.

Wnioski:
Przyczyną obsunięcia dłoni niewłaściwie dobrany materiał do maszyny. Obróbka materiału nie może narażać operatora niebezpieczeństwo.

Możesz również polubić

Jeden komentarz

  1. FRANEK

    CIEKAWE JAKA MASZYNA JEST BEZPIECZNA

Dodaj komentarz