Protokół powypadkowy
To dokument, który zaważyć może o losie firmy. Świadczący o zaistniałym zdarzeniu. Zapisy w protokole formułują przyczyny okoliczności. Niewłaściwie sporządzony, może pozbawić poszkodowanego świadczeń. Źle dobrane środki profilaktyczne niekorzystne będą dla pracowników i pracodawcy. Narażą pracowników na utratę zdrowia bądź życia. Pracodawca może ponieść konsekwencje karne a nawet cywilne. To jeden z najważniejszych dokumentów pracowniczych.
Kiedy sporządza się protokół ?
Gdy podczas pracy wydarzy się zdarzenie. Wszczęcie dochodzenia pozwoli ustalić czy ma związek z pracą. Obowiązek taki ciąży na pracodawcy. Dochodzenie prowadzi zespół powypadkowy. Powołany przez pracodawcę. Działa on z ramienia pracodawcy. Realizując prawnie nałożone obowiązki na pracodawcę.
Rodzaj zdarzenia i jego dokumentowanie.
Rodzaj dokumentu uzależnione jest od rodzaju zdarzenia oraz umowy na podstawie, której wykonują pracę. Świadczą usługę. Wówczas mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego.
Dotyczy to umowy agencyjnej, zlecenia o dzieło lub świadczenie usług. W takich przypadkach nie dokumentuje się zdarzenia protokołem powypadkowym lecz kartą wypadku.
Obowiązek sporządzenia takiej karty ciąży na podmiocie związanym z poszkodowanym.
Poświadczenie nieprawdy w protokole!
Powołany zespól ma obowiązek sporządzić dokumentację w sposób obiektywny. Nie może zatajać i manipulować faktami. Przebieg zdarzenia musi odpowiadać stanowi faktycznemu.
Konsekwencjami za poświadczenie nieprawdy przez zespół powypadkowy może być w sporządzonej dokumentacji może być wszczęte postępowanie karne. Może skończyć się pozbawieniem wolności do trzech miesięcy do lat 5 .
Jest to wystarczający powód aby trzymać się faktów. Dokumentując wszystkie czynności na podstawie zebranych dowodów.
Ponadto jest przesłanka do pociągnięcia zespołu powypadkowego do odpowiedzialności cywilnej na zasadzie ogólnej:
art.415 Kodeksu cywilnego:
Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Po co komu ten protokół?
Taki dokument jest niezbędny ubezpieczonemu. Na podstawie tego dokumentu ma podstawę do ubiegania się o świadczenia z tytułu ubezpieczenia wypadkowego.
Przeprowadzone dochodzenie przez zespół powypadkowy również wskazuje czy doszło do przestępstwa przez pracodawcę wynikające z art. 220 kodeksu karnego:
- Kto będąc odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i higienę pracy nie dopełnia wynikającego stąd wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku roku.
- Nie podlega karze sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
WAŻNE:
Bez względu na okoliczności incydentu prowadzonych ustaleń przez powołany zespół powinny wskazać przyczynę a nie sprawcę!
Obowiązkowe ubezpieczenie a odpowiedzialność cywilna.
Pracodawca ma obowiązek płacić składki na ubezpieczenie wypadkowe. Wypłacane są na świadczenia związane z zaistniałymi wypadkami. Nie zwalnia to pracodawcy z odpowiedzialności cywilnej za wyrządzoną szkodę. Pracownik lub rodzina może dochodzić o uzupełnienie świadczeń drogą cywilną. Odpowiedzialność taka może wystąpić, gdy wypadek wystąpił na skutek działania zawinionego lub zaniechania. To znaczy, że w danej okoliczności nie zrealizował nałożonego obowiązku lub podjął niewłaściwą decyzję co przyczyniło się do powstania incydentu.
Dodaj komentarz