Pośpiech jako źródło sytuacji kolizyjnej.

bieg

Pośpiech to nic innego jak bak kontroli nad działaniem. Nic to innego jak szybkie ruchy całego ciała w szczególności kończyn. Doprowadza to utratę kontroli nad nimi. Takie postępowanie musi mieć swój powód.

Skąd się bierze się pośpiech? Podłoże tego zagadnienia może tkwić w złych wieloletnich nawykach. I tutaj należy zadać sobie pytanie, czy musimy się śpieszyć? Nie wykluczone jest również, że przyczyną pośpiechu jest nadmiar nałożonych obowiązków. Brak właściwej organizacji, ograniczony czas to dominujące przyczyny pośpiechu.
Natomiast bardzo często zapominaną przyczyną pośpiechu jest stres. To nic innego jak obawa przed niewykonaniem założonego zadania zaburzającą równowagę świadczenia pracy..

waga#ostrożność

Następstwa pośpiechu.
Robotnik usług budowlanych w palnie miał przenieść z worki z kompozytem, każdy o wadze 25kg.
Było to piękne słoneczne popołudnie. Odbywał się duży ruch na budowie. Pracownik uznał, że jak będzie przenosił po dwa worki materiału to wykona pracę szybciej i pomoże kolegom w innych pracach. Chęć pomocy kolegom była szlachetna i nic by się nie wydarzyło nadzwyczajnego, gdyby pracownik nie stracił panowania nad przemieszczanym towarem i nie upadł. Nie zauważył schodów! Doznał urazu łokcia. Nie należy dodawać, że później nie był w stanie dalej pracować.
Chęć szybszego wykonania zadania spowodowało pośpiech co przełożyło się na przekroczenie norm dźwigania i szybkie niż zawsze tempo poruszania się spowodowało zaistniały uszczerbek na zdrowiu.

PRZEPROWADZONE BADANIA:
W firmach zostały przeprowadzone anonimowe badanie związane z postępowaniem w pracach pod presją czasu lub innych warunków wpływających na wymuszenie tempa pracy.
Dominującym pytaniem było:

Czy w pośpiechu wszyscy obserwujemy otoczenie i czy zawsze skupiamy się na wykonywanych czynnościach?

Wynik badań:
Większość ankietowanych bo aż 83% pracowników odpowiedziało, że to pośpiech powoduje, że nie obserwujemy otaczającej przestrzeni a na czynnościach skupiamy się wybiorczo.

WNIOSKI:
W pośpiechu ruchy ciała nie zawsze są dostosowane do pośpiechu- prędkości wykonywanych zadań. Może on powodować zapomnienie o przestrzeganiu przepisów zapewnienia świadczenia. Co może okazać się bardzo niebezpieczne.

,,Idź mądrze i powoli. Ci którzy pędzą potykają się i upadają”
Wiliam Szekspir

Zapobieganie skutkom pośpiechu
Niewątpliwie pośpiech to większa ilość błędów. Kierownictwo często bagatelizuje pośpiech. Chwila obserwacji i uświadomienie sobie stanu w jaki się znajdujemy potrafi nas uchronić przed sytuacją w jakiej możemy się znaleźć.
Odpowiednio zarządzając czasem, właściwa organizacja prac jak również efektywne szkolenia są w stanie uniknąć sytuacji kryzysowych.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz